.
Saltimbocca – alltså hur gott är det inte!?
.
Idag fick då vårt mysiga beachhäng på Sudersand ett rätt läskigt och plötsligt slut redan kl 14 (vill ni kanske läsa om den oväntade upplevelsen så kolla insta!) Jag var efter det inta alls sugen på mer strand och mer sugen på att laga sån riktig comfort food. Ni vet sån där riktigt mjuk och god och krämig mat som man vill ha ibland! Speciellt om man blivit lite omskakad och bland det bästa jag vet i hela världen när det gäller den kategorin är Saltimbocca. Saltimbocca brukar man ju laga med kalvfilé men på Gotland finns det tydligen ingen efterfrågan på det då utbudet varit zero i fyra butiker. Lamm är ju liksom det som gäller här på ön och d e t finns det gott om kan jag lova i köttdiskarna. Så det fick bli kyckling och så kryddsalvia från från nyfixade lilla kryddlandet på terrassen!
.
.
Min nya grej med fläskfilé och kycklingfilé är att första banka ut filéerna ordentligt med en köttklubba innan jag steker eller grillar dem – blir ju mumsigare och mycket mörare! Här är det fyra vanliga kycklingfiléer som jag delat och sen gått loss på med klubban.
.
.
SALTIMBOCCA DI POLLO Al LIMONÉ
(Kan lite vara knasitalienska med det namnet men aja:)
2 portioner
.
Du behöver:
4 tunna skivor, prosciutto di parma, 4 blad kryddsalvia, ca 50 g smör 2 kycklingbröstfiléer, 2 dl vetemjöl, 1 dl vitt matvin, 2 msk citronjuice, 0,5 dl kalv eller kycklingbuljong, 1,5 dl grädde, nymalen svartpeppar och salt.
.
Gör så här:
Dela och banka ut kycklingfiléerna med en köttklubba på en skärbräda (Jag lägger dem först i en plastpåse) Pressa på ett salviablad mitt på varje filébit. Lägg sedan en prosciuttoskiva över salvian på varje kycklingskiva och pressa hårt så den fastnar.
Häll mjöl på en tallrik med höga kanter. Doppa ner varje kycklingskiva med prosciuttosidan först, i mjölet och tryck ner hårt i mjölet med hjälp av handen. Var noga med att all kycklingyta verkligen blir ordentligt täckt med mjölet. Gör likadant på andra sidan av filébiten.
Värm en stor traktörpanna på spisen på medelhög värme och lägg i smöret. När smöret är smält så lägger du i filéerna med prosciutto-sidan ner. Stek ett par minuter till att filén fått en gyllenbrunfärg. Vänd på filéerna med en stekspade och stek dem på andra sidan.
Häll vitt vin, citronjuice och buljong i pannan och brässera filén tills att hälften av vätskan har reducerats bort, detta tar cirka 5 minuter. Tillsätt peppar, salt och grädde och låt det hela koka ihop i ca 10 minuter.
.
Servera Saltimboccan direkt från pannan tillsammans med tex smashed potatoes på färskpotatis och långbakade körsbärstomater. Mums!
.
Det här härliga porslinet från Gien har vi både här på Gotland och nere i Frankrike och det är verkligen sommar för mig<3
.
Nu blir det visst en ny dansk serie här men ha en fin kväll alla!
.
KRAM
.
.
.