EN LÄCKER LINSGRYTA

.

Onsdagens middag här på Gotland blev en linsgryta! Men vaarför har jag aldrig beställt eller lagat linsgryta förut?? Viftat bort det som sån där lite trist, torr och flummig vegomat. Men det var ju faktiskt s å gott (tom H blev eld och lågor:) Krämigt, fräscht, lite hetta med lite indisk toutch och ja även detta är ju sån comfort food som man blir varm och lycklig av. Mumsmumsmums.

.

.

LÄCKER LINSGRYTA

4 portioner

Du behöver:

1 gul lök
1 vitlöksklyfta
1 tsk curry
2 msk tomatpuré
5 dl kokosmjölk
2 1/2 dl vatten
1 msk kalvfond
2 dl röda ekologiska linser (torkade)
1 tsk sambal oelek
250 g körsbärstomater
salt
peppar
 matolja
.
Tillbehör:
.
1 kruka koriander
2 dl matyoghurt (10%)
jasminris för 4 personer
2 förp färdig naanbröd (finns på ”världens mathyllan”)
.
..

.

Gör så här:

Skala och hacka löken och finhacka vitlöken och fräs den sen i matolja i en tjockbottnad kastrull/gryta. Tillsätt curry och tomatpuré och fräs ytterligare några minuter.Rör i kokosmjölken, vatten, kalvbuljong, linser och sambal oelek. Låt koka ca 15 minuter eller tills linserna är mjuka. Dela tomaterna och vänd ner dem i grytan när det är ett par minuter kvar av koktiden. Smaka av med salt och peppar.

.

.

Ni bara måste testa denna gryta! Så enkel och med massa smak.

.

Nu blir det kvällsbad nere på vår strand! Det har regnat här idag men nu har vi en superfin solig och varm sommarkväll<3

.

KRAM

.

.

1 kommentar till “EN LÄCKER LINSGRYTA

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rekommenderade inlägg