.
Igår blev det en kväll inne hos oss, den första på vad som känns som evigheter och sällskapsspel och mys vid brasan. Från att vi haft ett långt pärlband av ljuvliga soliga och varma julidagar så kom den där Karl Heinz-tyfonen till ön och ja så var det slut med det. 58 mm regn inatt och hårda vindar och idag verkar det fortsätta. Men då finns det ju iofs tid att kika in till er igen!
Och jag återkommer snart med några riktigt riktigt bra och prisvärda make-uptips, ska bara fixa lite bilder först..
.
.
Bubbel höjer ju stämningen när sommarsolen sviker lite! Fast man kan absolut inte klaga på vädret och här på Gotlands behövs verkligen regnet nu, annars sinar ju vattnet (alla här har fått instruktioner om att hushålla med vatten) Bland det jag gillar mest med det här nya huset (Solholm fick bli namnet förresten vilket är en liten blinkning till mammas & pappas gård bredvid som heter St Olofsholm) så är det köket med den stora köksön dess vackra kalkstenskivor. Bästa platsen i huset och snart har vi havsglimt därifrån köket också, det ska bara tas bort lite tallar vid stranden på pappas mark först<3
.
Har så mycket pics i iphonen från de senaste veckorna och från vad vi gjort, lovar att jag ska dela med mig av lite såna sommarbilder också!
.
Nu ser jag faktiskt att himlen håller på att spricka upp här och solen är på gång så nu blir det en långprommis efter havet. Hoppas ni också har fina semesterdagar om ni fortfarande har det! Eller kanske har ni börjat jobba igen eller semestern kvar, hursomhelst så hoppas jag att ni mår bra och är nöjda med er sommar<3
.
KRAM
.
.
.
Skönt med regn! Här uppe i norr har vi haft en riktig katastrof sommar, pga en månad med extremvärme. Skogsbränder, vattenbrist och det känns som att det bara skapat elände och är inte njutbart alls… Bara i vår kommun var det sex skogsbränder på gång samtidigt. Rennäringen larmar om renkalvar som har svårt att överleva värmen. Var ute och svalkade mig med bil en natt när det inte gick att sova och hittar en älg som ligger i vägdiket och försöker svalka sig, det är inte normalt beteende. Vi önskar en tyfon hit upp till oss också, men tyvärr verkar den inte ut att nå norra delarna av landet…
Här i Sthlm har det varit en rätt usel vår och sommar tills en bit in i juli när det äntligen blev soligt och fint. Hurra! Nu verkar det dock vara slut på det fina vädret, ingen sol i sikte närmsta tiden. Hoppas det ändras. Det är ju så kort tid på året det kan vara varmt så vill verkligen ha sommar då.
Hemma i stora staden har vi inte märkt av Karl H så mycket. Visst det har blåst en del och kommit lite regn av och till men inget att klaga på.
Helt klart kan lite bubbel rädda upp det mesta.
Må så gott
https://kamillaskamera.com/
De fina vita skålarna var är de köpta?
Mina föräldrars mark
Solholm, vilket vackert namn🙏Och i år kan vi glädja oss varje gång det regnar med tanke på vattenbristen…Själv har jag piggnat till efter en riktigt elak förkylning, och orkat skriva på mitt manus igen, lade ut ett kort stycke på bloggen i morse. Nu blir det syrrans pizza hos oss, hon bor i Italien sedan länge så det blir väldigt gott. Trevlig kväll🫶✨
Skönt med lite regn ändå efter den torkan som varit nu, hoppas ni har det bra ändå!
Hej Petra! Hoppas att sommaren har varit skön! Jag följer din blogg och kikar in typ varje dag. Ville bara säga att jag saknar dig! Kramar Marina
Saknar din blogg 🙂 när kommer du tillbaka? <3
Saknar också dina inlägg 🥰
Godmorgon Petra!
Jag kikar in hos dig varje dag och saknar också dig och dina inlägg, blir orolig att du inte mår bra för så här långt mellan inläggen brukar det inte vara. Men förstår också att även du behöver semester och bara vara, så förhoppningsvis ses vi här snart igen.
Var rädd om dig!
Kramar från Pernilla
Saknar också dina inlägg🌺
Saknar dina inlägg, hoppas att du mår bra😁
Hej
Snygga jeans, vill du säga var de kommer ifrån?
Vi är många som saknar din trevliga, mysiga och fina blogg. Hoppas allt är bra med er!
Har du slutat blogga?
Håper det kommer flere innlegg! Hilsen fra Norge
Hej hej
Undrar om du inte ska blogga mer? Hoppas att det inte hänt något allvarligt.
Hej Petra,
Saknar dig och din blogg sååå.
Hoppas du och din familj mår bra!
Kram Anna
Saknar också din blogg och hoppas att du mår bra och att du snart kommer tillbaka
Tror hon har psykiska problem. Behöver nog ett lugn och varva ner.
Vilken otroligt dum kommentar! Vuxenmobbing på hög nivå.
Alla har vi ett liv som pågår oavsett vilket yrke vi har, ibland händer det saker i det livet som gör att man måste eller vill ”checka ut” för ett tag.
Har du psykiska problem när du går på semester? Vilken underlig kommentar att skriva. Kanske du har problem som skriver så? Fundera på den ett tag.
Hej Petra,
Hoppas ni mår bra och du snart kommer tillbaka saknar dig stor kram Yvonne
Hoppas du mår bra Petra, tänker på det där med ditt hjärta, hoppas allt är okej. Din blogg är en av de bloggar jag följt längst, och undrar ibland hur länge du tänker blogga? Jag förstår fullt om du känner ett behov att kanske jobba med något annat.
Det var ett evigt tjatande, det är kanske mest nyfikenhet.
Vad syftar ”det” på? ”Tjatandet”? Petra ser ut att må bra på Insta i a f. Skönt det!
Flera inlägg undrar när hon skall börja blogga igen med lite lite olika insinuationer.
Tack för den tid som jag följt dig. Allt gott!
Det är nog ingen fara med Petra 😊
Hon lägger iaf upp inlägg på Instagram…
Hej hoppas allt är bra! Saknar dina inlägg hälsningar Sofia
Hon vill nog ha lite hungriga följare igen så hon håller oss på halster. Jag följer även hennes svägerska på insta… jättefina och naturliga inlägg.. Roligt att se inläggen från Gotland från dom båda… Same same but diffrent …
A, du känns som en sympatisk och fin människa med hjärtat på rätt ställe. Storsint på nåt vis. Ha en fin dag!
Tack detsamma till dig